fbpx

Apple CarPlay

 

 

 

Apple CarPlay, iPhone kullanıcılarının cihazlarını araçlarının bilgi-eğlence sistemine kolayca bağlamasını sağlamak için oluşturuldu. Kullanıcılar, telefonlarına dokunmadan yol tarifleri alabilir, arama yapabilir, mesaj gönderebilir ve alabilir ve müzik dinleyebilir;

[2018 güncelleme: Apple CarPlay, artık Google Haritalar ve Waze dahil olmak üzere üçüncü taraf haritalama ve navigasyon servislerini arabanızın bilgi-eğlence sistemi üzerinden kullanmanıza izin veriyor. Sonuç olarak, artık yalnızca iPhone’unuzun yerleşik Apple Maps özelliğini kullanmakla sınırlı kalmazsınız.] 

Apple CarPlay

Apple CarPlay Nedir?

Tıpkı Google’ın Android Oto sistemi gibi , Apple CarPlay de telefonunuzun işlevlerini doğrudan arabanızın dahili bilgi-eğlence sistemi üzerinden kullanmanızı sağlar. Ses komutlarını veya aracın mevcut dokunmatik ekran arayüzünü kullanarak, başka türlü kullanamayabileceğiniz çok çeşitli uygulamalara ve özelliklere erişebilirsiniz.

Apple CarPlay, çoğu bilgi ve eğlence sisteminde yerleşik olan standart özelliklerden daha hızlı yanıt vermek için daha kullanıcı dostu ve daha hızlıdır. Sonuç olarak, hareket halindeyken daha az rahatsız edici olduğunu kanıtlamalıdır.

Hangi araçlar Apple CarPlay’i destekliyor?

CarPlay’i sunan ilk araçlar arasında Ferrari , Mercedes-Benz ve Volvo modelleri yer alıyor ancak şu anda 21 farklı otomobil markasının 100’den fazla modeli bulunuyor. Apple , 2016 yılında hangi otomobilin ürettiği ve modelini desteklediğini listeleyen özel bir web sitesi başlattı .

Apple CarPlay nasıl çalışır?

Bir iPod bağlamaya benzer şekilde, CarPlay Lightning Connector ile iPhone’unuzla eşitlenir (kablosuz bağlantı daha sonra yapılacaktır). Ardından, eş zamanlı olarak şarj ederken bilgileri doğrudan iPhone’unuzdan çeker.

CarPlay uyumlu araçlar, ellerinizi direksiyondan çekmeden çeşitli özelliklere erişmenize olanak tanıyan özel bir ses kontrol işlevine sahiptir. İsterseniz, iPhone’unuzla etkileşimde bulunmak için geleneksel düğmeleri, aramaları ve dokunmatik ekranları kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay

Apple CarPlay özellikleri

CarPlay, sürüş senaryoları için özel olarak yeniden yapılandırılmış Siri ses kontrolüne sahiptir.

Araç sürerken kullanımı daha kolay ve CarPlay in

hareket halindeyken mümkün olduğunca dava

açmasını sağlamak için çok sayıda

uygulama da yeniden tasarlandı.

Mesajlar

Siri, metin mesajlarınızı sizin için okuyabilir ve yanıtlayabilir,

böylece araç kullanırken asla telefonunuza bakmak zorunda kalmazsınız. 

Ayrıca cevabınızı dikte etmek için sesli komutları da kullanabilirsiniz.

Haritalar

CarPlay’in bir başka kullanışlı özelliği de sürüş sırasında Apple’ın navigasyon sistemini kullanma yeteneği. 

Son seyahatleri temel alan hedefleri görebilir,

rehber listenizdeki adresleri bulabilir,

trafik koşullarını görüntüleyebilir ve tahmini varış zamanınızı kontrol edebilirsiniz. Adım adım yol tarifleri aracınızın gösterge panosu ekranında belirir ve istediğiniz rotayı değiştirmek için Siri’yi kullanabilirsiniz.

Müzik

CarPlay ayrıca iPhone’unuzdan aracınızın müzik setiyle müzik, podcast, sesli kitap ve iTunes Radio yayınlayacaktır. Spotify ve internet radyosu özellikleri gibi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla müziğe ve diğer ses içeriğine bile erişmenize izin verir. Yerleşik kontrollerle veya sesli komutla parçaları manuel olarak getirebilirsiniz.

Carplay ile ilgili daha detaylı bilgi için sizi Multimedya Market’e davet ediyoruz. Hoş bir sohbet eşliğinde hem tanışmış olalım hem sizlere daha doğru bilgileri bire bir verelim.

https://www.facebook.com/bmwelektrobursa

https://www.facebook.com/powergaragecar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir