fbpx

BMW CarPlay Retrofit 2016 ve öncesi

BMW CarPlay Ekranı

BMW CarPlay aracınızda Apple CarPlay varsa , iPhone’unuzu BMW’nize bağlamanıza ve yerleşik gösterge panelindeki iOS uygulamalarını kullanmanıza izin verir. Müzik dinleyebilir, arama yapabilir, yol tarifleri alabilir, metinleri gönderebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz; Siri’nin yardımıyla tüm bunları ellerinizi direksiyondan çekmeden yapabilirsiniz. Sürüş deneyiminizi zenginleştiren çok kullanışlı bir özelliktir, bu yüzden zaten bilmiyorsanız Apple CarPlay hakkında daha fazla bilgi edindiğinizden emin olun.

BMW CarPlay’i ne zaman tanıttı?

BMW’ler için CarPlay oldukça yeni bir şey. Yalnızca 2017 ve daha yeni modeller için mevcut olup, birçok BMW sahibinin otomobillerinde keyfini çıkarma seçeneği olmadan bırakmaktadır.

Aracınızın BMW CarPlay yükseltmesiyle uyumlu olup olmadığını öğrenmek için VIN’inizi CarPlay uyumluluk denetleyicisine girin.

Apple tarafından sağlanan, Nisan 2019’dan itibaren Apple CarPlay kullanan BMW otomobillerinin tam listesi:

 • 2017–2019 BMW 2 Series e.g. F22, F23, F45
 • 2017–2019 BMW 3 Series e.g. F30, F31, F34, F80, G20
 • 2017–2019 BMW 4 Series e.g. F32, F33, F36, F82, F83
 • 2017–2019 BMW 5 Series e.g. G30, G31, F90
 • 2017–2019 BMW 6 Series e.g. F06, F12, F13, G32
 • 2017–2019 BMW 7 Series e.g. G11, G12
 • 2018–2019 BMW X1 e.g. F48
 • 2017–2019 BMW X2 e.g. F39
 • 2017–2019 BMW X3 e.g. G01
 • 2017–2019 BMW X4 e.g. F26, G02
 • 2017–2019 BMW X5 e.g. F15, G05
 • 2017–2019 BMW X6 e.g. F16
 • 2018–2019 BMW i3
 • 2019 BMW i8
 • 2019 BMW Z4 G29

Yalnızca 2017’den sonra üretilen araçlar Apple CarPlay ile resmi olarak uyumlu olsa da, doğru donanım iyileştirmesi CarPlay’i fabrika desteği olmayan araçlara eklemenize de izin verebilir. Eski BMW’nizi CarPlay ile yükseltmekle ilgileniyorsanız, birkaç olası çözüm için okumaya devam edin.

Seçenek 1: Fabrikanızın taktığı BMW Wireless CarPlay i aktif hale getirin

BMW CarPlay in 2017 ile sınırlı olmasının ve daha yeni BMW’lerde olmasının nedeni, ID5 veya ID6 yazılımlı NBT Evo ana ünite gerektirmesidir. Başka bir deyişle, BMW’nizin en yeni yerleşik bilgisayara ve işletim sistemine ihtiyacı var. 2016, 2015 veya 2014’ten itibaren en son teknolojiye sahip bir aracınız olsa bile, aracınız sadece ID4 yazılımına veya daha eski ana donanım, normal NBT’ye sahip olabilir.

BMW’nizde uyumlu bir ana ünite varsa, Multimedya Market CarPlay’i etkinleştirmek için bir yazılım aktivasyonu gerçekleştirebilir. Bazı durumlarda, arabanızda yoksa, iPhone ve BMW ana üniteniz arasında kablosuz bir bağlantı kurulmasını sağlamak için bir satış sonrası WiFi anteni kurmanız gerekebilir. BMW’nize takılan uygun donanım ile, CarPlay aktivasyonu basit bir kodlama işlemidir.

Orijinal BMW CarPlay etkinleştirmesi aracınız için mevcut değilse, BMW’nizi yükseltmenin iki yolu vardır.

Seçenek 2: Aracınızı Multimedya Market’in BMW CarPlay MMI’siyle Güçlendirme

CarPlay’i daha eski bir BMW’ye uygulamanın basit ve bütçe dostu bir yolu, Multimedya Market‘in özel CarPlay MMI’sıdır (MultiMedia Arayüzü).

Basitçe söylemek gerekirse, ana üniteye ve iDrive ekranına bağlanan bir modül. Başka bir deyişle, iDrive sistemiyle sorunsuz bir şekilde bütünleşen bir uzantıdır. CarPlay’i açana kadar hiç kimse BMW’nizdeki herhangi bir şeyi değiştirdiğinizi fark edemez.

Ayrıca, kodlama gerektirmeyen ve garantinizi geçersiz kılmayan kolay bir tak-çalıştır yükseltmesidir.

İDrive denetleyicinizdeki veya radyo panelindeki bir düğmeyi kullanarak açın. 2017 veya daha yeni bir BMW’den beklediğinizle aynı muhteşem CarPlay özelliklerini sunar. MMI ve normal CarPlay arasındaki temel fark, Multimedya Market MMI’nin iPhone’un tamamen kablosuz bir CarPlay’e izin vermek yerine, bir USB kablosuyla BMW’nize bağlanmasını gerektirmesidir.

CarPlay MMI Retrofit, CarPlay bağlantısı için kullanılan USB soketine bağlı bir USB sürücüden de video oynatmanızı sağlar.

Ayrıca, CarPlay MMI ile BMW’niz için çok daha ucuz bir yedek kamera almanızı sağlayan Arka Görüş Kamerası Güçlendirme ile uyumludur.

Aşağıdaki ana ünitelere sahip birçok F serisi otomobille uyumludur: ENTRY, ENTRYNAV, NBT, NBT EVO ID4, CIC (yalnızca F3x) ve CHAMP2 (yalnızca F3x)

BMW’nizin CarPlay MMI veya başka bir BMW CarPlay güçlendirme ile uyumluluğunu doğru bir şekilde kontrol etmek için, CarPlay uyumluluk denetleyicimizi kullanın.

https://youtu.be/NE0oAxqBRYg
BMW Apple CarPlay

Seçenek 3: Ana Ünite Yükseltmeli BMW CarPlay Uyarlaması

Orijinal CarPlay deneyimini daha eski bir araçta kullanmak için, ID5 / ID6 yazılımıyla BMW iDrive ana ünitenizi NBT EVO’ya yükseltmeniz gerekecektir. Bu daha gelişmiş bir yükseltme olsa da, HD ekran yükseltmesi, iDrive Touch denetleyicisi, BimmerTech’ten tam kodlama, CarPlay ve BMW Apps önceden yüklenmiş gibi birçok ek avantajla birlikte geliyor.

Tam bir ana ünite ve yazılım yükseltmesi şunları içerir:

 • Navigasyon, Ses Kontrolü, BMW Uygulamaları ve CarPlay dahil olmak üzere tam FSC güçlendirme aktivasyonu
 • ID5 / ID6 yazılımı ile NBT Evo kafa ünitesi
 • Yüksek Çözünürlüklü 8.8 “ekran
 • iDrive Dokunmatik denetleyici
 • Aracınızın teknik özelliklerine göre güçlendirme yapmak için gerekli tüm diğer parçalar
 • Tam güçlendirme kodlaması
 • Bölgeniz için en son GPS haritaları
 • DVD / Hareketli Video aktivasyonu

Eğer yükseltme ile gelen tüm çan ve ıslık aramıyorsanız ve sadece CarPlay’i istiyorsanız, büyük olasılıkla tüm ana ünite setini yükseltmenize gerek kalmayacak; Aracınız halihazırda HD ekran gibi gerekli parçalardan bazılarına sahip olabilir ve 1000 $ tasarruf sağlarsınız. Bu, BMW modelinize ve yılına bağlıdır – daha fazla bilgi için lütfen VIN’iniz ile iletişime geçin.

2016 veya 2015’ten itibaren birçok BMW NBT EVO ID4 ile donatılmıştır. Neyse ki, bu durumda, aracınız sadece bir veya iki parçaya ihtiyaç duyacaktır – satış sonrası kafa ünitesi ve muhtemelen ATM modülü.

Düzenli NBT’li (NBT EVO değil) 2015, 2014 ve 2013’ten eski arabalar için
8,8 ”HD ekran ve dokunmatik kontrolörle donatılmış durumda farklı bir ana ünite yükseltmesi gerektirecektir.

Daha eski baş ünitelerine (CIC, ENTRY, ENTRYNAV) sahip otomobiller daha karmaşık bir yükseltme gerektirir – tüm NBT EVO ID5 / ID6 setinin güçlendirilmesi gerekecek

BMW’nize doğru parçalar takıldıktan sonra, geriye kalan tek adım CarPlay’i etkinleştirmek. Tüm NBT EVO ana ünite setinin yükseltilmesi durumunda, önceden kurulmuş ve kullanıma hazır CarPlay ile birlikte gelir.

https://youtu.be/8sYmji6nuZg

Özel araçlar için Apple CarPlay’in güçlendirilmesi hakkında ayrıntılı bilgi ve yardım için, lütfen bizimle iletişime geçin. CarPlay yükseltmenizi basitleştirmek ve yüklemeniz gerekmeyen ek parçalar olmadan yapmak için doğru yükseltme kitini seçmenize yardımcı olacağız.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.