fbpx

Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası teknolojisi, herhangi bir otomobilde harika bir güvenlik özelliğidir, öyle ki avrupa ve Amerika da 2018 yılına kadar tüm yeni otomobillere bu ünitenin takılması mecburi hale gelmiştir.
Arkaya karavanınızı takmaktan, dar bir park yerine geri dönmek veya sadece çocuğunuzun arabanızın arkasında olmadığından emin olmak için bile geri görüş kameraları çok büyük rol oynamaktadır.
Yeni bir geri görüş kamerası almak istiyorsanız sizi ğişman edecek bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. 
Bir geri görüş kamerası seçiminde en büyük faktör ne kadar açıyla neleri görebildiğinizdir. Bütün önemli faktörleri şimdi başlıklar halinde sıralayalım.

Geri Görüş Kamerası Görüş alanı

Kameranın görüş alanı, görüntü sensörü boyutu, türü ve lens odak uzaklığı gibi bir dizi faktör tarafından belirlenir. Normal bir kamera gibi, sensör ne kadar büyük olursa, görüntü kalitesi o kadar iyi ve düşük ışıkta o kadar iyi sonuç verir ve elde edebileceği görüş alanı o kadar geniş olur. 1/4 ”sensör yalnızca 60 ila 90 derece görüş alanı sunarken, 1/3” yaklaşık 120 derece yayın yapmalıdır. 
90deg kabul etmeniz gereken asgari görüş alanıdır, ancak daha iyi performans gösteren o kadar çok ünite olduğunu görünce 120 dereceden daha düşük bir şey satın almayınız. 
1/3 ”görüntü sensörü ve 120 derece görüş alanı sizin temeliniz olmalıdır.
Piyasada 180 ve hatta 210 süper geniş açılı üniteler var. 

MultimedyaMarket-VW Golf 7 5G Arka Kamera-1
Geri Görüş Kamerası

Monitör Türleri:

Görüntü birimlerinin hemen hemen tüm monitörleri LCD (likit kristal ekran), hala bazı CRT monitörleri görebiliyorsunuz, ancak bunlar eski teknoloji ve daha düşük kaliteli video sunarlar. LCD monitörler dışında, TFT-LCD ekranlar kaliteli bir ünitedirve ilk tercihiniz olmalıdır. 
Ekran boyutu kişisel bir seçimdir ancak bu durumda daha büyük olması tercih edilir. Tabi ki aracın konumuna göre bu değer değişebilir. En yaygın boyutlar 5 ”, 7”, 9 ” ve 10” ünitelerdir, daha küçük olanlar da vardır, ancak tercih edilmemelidir. 
Modern otomobillerde SatNav ünitesinde yerleşik bir sistem bulunur ve birçoğunun yardımcı girişi vardır. Aracınızda bunlardan biri varsa, bir monitörle uğraşmanıza gerek yoktur ve kameranızı doğrudan SatNav’a takabilirsiniz (kameranızın uyumlu olduğundan emin olun).

Geri Görüş Kamerası Türleri

3 farklı kamera tipi vardır:

Yüzeye monte edilmiş kameralar 
Bu tür herhangi bir düz yüzeye monte edilebilir ve genellikle yükseğe monte edilir. Bu pozisyon komut görünümü ve mükemmel derinlik algısı verir. Daha büyük araçlar için bu bir numaralı seçim olacaktır.

Gömme montajlı kameralar 
Bu tür, aracın gövdesindeki bir delik boyunca monte edilir. Yalnızca lens ve çerçeve görünür ve hoş ve temiz bir görünüm verir. Kamera yolla aynı hizada olduğundan yüzey montaj ünitesi olarak derinlik sağlamıyor.

Lisanslı kameralar 
Bu tip mevcut plaka deliğine monte edilmiştir, bu nedenle delinmesi gereken herhangi bir yer yoktur ve yeni delik olmadan kurulum yapılır. Tamponunuzun bulunduğu yere bağlı olarak, kameranın konumu merkezden uzakta veya yola yakın olabilir.

Geri Görüş Kamerası Görüntü Sensörleri

Arka görüş kamerası sensörleri CCD veya CMOS’tur. CCD sensörler CMOS’tan daha yüksek kalitede video sağlar ve düşük ışıklı ortamlarda çalışır. CCD arka görüş kameraları, CMOS benzerlerinden daha pahalıdır, ancak bu gerçekten para kazanmak istediğiniz yer değildir. Bir CCD kamera satın alınacak tek ünitedir.

Geri Görüş Kamerası Kızılötesi Gece Görüşü

Birçok arka görüş kamerası kızılötesi gece görüşü ile donatılmıştır. Kamera kızılötesi LED ışıkları ile donatılmış ve size tamamen karanlıkta bile bir görüntü verecektir. Mesafeyi görmeyi beklemeyin, kızılötesi için 20-30 feet normaldir ve tek renkli olarak görünr. Bu fonksiyona sahip pek çok model vardır, kızılötesi gece görüşü olmayan bir arka görüş kamerası almak tercih edilmemelidir.

Geri Görüş Kamerası Kablolu vs Kablosuz

Kablosuz arka görüş kameraları parazite maruz kalıyor ve aynı kalitede video yayınlamıyor. Bu, ekranınızdaki çizgiler gibi görünebilir ve çok can sıkıcı olabilir. Kablosuz ünitenin arkasındaki fikir, kamera ile ekran arasındaki kablolamadan tasarruf etmektir, ancak yine de kesinlikle kabloları bağlayan üniteye kontrol eden her iki üniteye de bir güç kaynağı bağlamanız gerektiğini unutmayın. Kablosuz bir sistemde ısrar ediyorsanız, monitör ve kamera arasındaki mesafeyi minimumda tutmaya çalışın. Multimedya Market olarak tavsiyemiz kablolu bir sistem olacaktır.

Ayna Görüntüsü Özelliği

Dikiz aynanızda geri kamerasının görüntüsünü görebilmek için, sistemin görüntüyü “çevirebilmesi” gerekir. Bu, zihninizin bu şekilde görmeyi beklediği için daha kolay geri dönüş sağlar. Bazı birimler normal veya ters görüntü için izin verir, ancak hemen hemen hepsinde ters görüntü işlevi vardır. Hiçbir koşulda, ters görüntü özelliği olmayan bir arka görüş kamerası satın almayın.

Geri Görüş Kamerası Otomatik açma

Çoğu üst seviye sistem bu işleve sahiptir. Ünite, aracın geri vites lambalarına yada geri vites müşrüne bağlanır ve araç geri vitese alındığında otomatik olarak açılır. Üniteyi kullanmak istediğiniz her seferinde açmak zorunda kalmamak ve amacı tamamen ortadan kaldırmak çok sakıncalıdır. Ünitenizde bu seçeneğin bulunduğundan emin olun.

Ses izleme

Bazı kameralar bir mikrofonla donatılmıştır ve uzun bir geri gidiş gibi bazı senaryolarda yardımcı olabilir. Bu sizin için bir ihtiyaç ise, birçok seçenek var.

Bahsetmek istediğim son iki faktör, ünitenizin montajı ile daha fazla alakası var ama yine de aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

Otomotiv Güç Kaynağı

Çoğu araba 12V sistemde, bazıları ise 24V’da çalışır. Ünitenin ne tür bir güç gerektirdiğinden emin olun. Uzun ömürlü olması için bir voltaj regülatörü veya filtre şarttır. Ucuz birimler buna sahip değildir.

Hava koşullarına dayanıklı kamera ve konektörler

Kamera ve kablolama işlemleriinde elemanların montaj işlemi çok önemlidir. Kullanılacak olan konnektör tiplerinden tutun da kabloların izalasyon ve geçirilecekleri yerler önem arz eder. Kamera sene içinde kavurucu sıcak, yağmur, nem ve toz gibi faktörlere maruz kalacağından ürünün kalitesi çok önemlidir. Cihazın çalışma aralıklarını belgesinden de kontrol edebilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir